18 grudnia 2015 r. uczniowie kl. II d Gimnazjum nr 1 w Braniewie pod opieką pani Karoliny Kaczmarczyk i pani Magdaleny Czubaszek, po raz drugi w tym roku szkolnym, odwiedzili Elbląski Park Technologiczny. Młodzież uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Akademii Młodego Chemika.

Wyjazd gimnazjalistów do profesjonalnego laboratorium jest inicjatywą naukową realizowaną w ramach innowacji "Chemia w ciekawych eksperymentach".

Uczniowie podczas pracy laboratoryjnej szukali odpowiedzi na pytanie "Co to właściwie pH?". W pierwszej części zajęć typowali, jaką wartość pH mają podstawowe narządy w organizmie człowieka oraz wybrane pokarmy. Mieli możliwość zbadania pH wybranych ciekłych produktów żywnościowych za pomocą nowoczesnego pehametru.

Druga część spotkania miała charakter badawczy. Uczniowie za pomocą czterech wskaźników identyfikowali pH nieznanych roztworów. Młodzież naszego gimnazjum wykazała się dużą intuicją badawczą, bardzo dobrze opanowanymi umiejętnościami posługiwania się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami oraz dokładnością wykonywanych zadań. Świetnie udało im się określić odczyn badanych roztworów i prawidłowo przyporządkować wartości pH.

Klub Młodego Chemika w Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych stał się miejscem atrakcyjnej lekcji, w nietypowy sposób podsumowującej bieżący materiał realizowany na lekcji chemii.

Magdalena Czubaszek

Zajęcia laboratoryjne w EPT