Gimnazjum nr 1 w Braniewie jest szkołą, która początki swe zawdzięcza reformie szkolnictwa. Do dyspozycji uczącej się tu młodzieży oddano trzykondygnacyjny budynek z salą gimnastyczną.

Działają tu świetnie wyposażone dwie pracownie internetowe i multimedialne centrum informacji w bibliotece szkolnej.

Młodzież korzysta z nauki trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Nauczanie złożono w ręce wysoko kwalifikowanego personelu dydaktycznego, który, nie szczędząc czasu i sił, rozwija umysły swych podopiecznych. Tworzone są klasy wykraczające (z rozszerzoną liczbą godzin) dla uczniów ambitnych i pilnych. Uczniowie objęci są szeroko pojętą opieką pedagogiczną. Codziennie przyjmuje szkolny pedagog, który na bieżąco rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy wychowawcze.