14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz pracowników oświaty. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

13 października 2017 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbyła się na 5 godzinie lekcyjnej uroczysta akademia. W montażu słownym połączonym z prezentacją multimedialną przedstawiona została historia polskiego szkolnictwa na przestrzeni wieków.

Prowadzące przypomniały sylwetki osób, które miały ogromny wpływ na rozwój polskiej oświaty. Zaprezentowały dokonania Komisji Edukacji Narodowej oraz jej twórców. Opowiedziały o trudnej sytuacji nauczycieli podczas zaborów, w czasie wojny oraz okupacji sowieckiej i hitlerowskiej. Przedstawiły walkę polskich nauczycieli o zachowanie polskości, często okupioną heroiczną śmiercią. Zgromadzona widownia wysłuchała pieśni „Gaudeamus igitur” oraz kilku ciepłych słów w postaci życzeń skierowanych do naszych nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Marzena Ronowska

den_1718_1