“Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym.” – Johann Wolfgang von Goethe

26.09.2017r. w naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW. Wydarzenia organizowane w tym dniu mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie. Jest to dobra okazja do: popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językoweji kulturowej, zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

Przygotowania do obchodów tego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej, gdyż każda klasa miała do przygotowania dekorację drzwi swoich pracowni:

Klasa 2 a - „Kocham Cię” – czyli miłosne wyznanie w różnych językach

Klasa 2 b - Formy powitań i pożegnań w różnych językach

Klasa 2 c – „Proszę” i „dziękuję” w różnych językach

Klasa 3 a - Przysłowia w rożnych językach

Klasa 3 c - Wyrazy pochodzenia obcego w języku polskim

Klasa 3 d - Falsche Freunde / falsche friends/ fałszywi przyjaciele - to słowa, które brzmią jak nasze polskie, ale oznaczają coś zupełnie innego, przez co łatwo o nieporozumienie.

Główne obchody odbyły się  we wtorek 26.09.2017r. na 4 i 5 godzinie lekcyjnej. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą języków obcych, odpowiadali na pytania dotyczące wielojęzyczności i korzyści z niej płynących, śpiewali w języku niemieckim w różnych stylach muzycznych, słuchali utworów wykonywanych przez obcojęzycznych artystów i zgadywali, w jakim języku oni śpiewają. Wytypowane drużyny zmierzyły się także z własnymi umiejętnościami językowymi, trudzili się nad „łamańcami językowymi” wypowiadanymi po języku angielsku i niemiecku, liczyli, wyznawali miłość oraz witali się w różnych językach.

Wszystkim zgromadzonym w auli uczniom i nauczycielom dopisywał humor, co chwilę wybuchały salwy śmiechu, nie brakowało również chętnych do wykonania swojej wersji piosenki niemieckojęzycznej w przeróżnych aranżacjach. Ostatecznie wśród klas 3 zwyciężyła klasa a, wśród klas II klasa b. Wszystkim serdecznie gratulujemy, najważniejsza w tym wszystkim była naturalnie zabawa.

Marzena Ronowska

edj_1718_1